Jak wybrać najlepsze masło orzechowe?

2
Jak wybrać najlepsze masło orzechowe?
5.00 avg. rating (85% score) - 1 vote

Masło orzechowe, masło migdałowe, masło słonecznikowe, masło kokosowe, masło z orzechów nerkowca, masło z orzechów pekan, masło laskowe, masło z orzechów brazylijskich, masło z orzechów makadamia, masło pistacjowe, o zredukowanej ilości tłuszczu, z dodatkiem białka, z dodatkiem ksylitolu, bez cukru, naturalne, organiczne, sproszkowane… Istnieje właśnie tyle dostępnych na rynku opcji maseł orzechowych. Jak wybrać dla siebie najlepsze? Czy każde nadaje się dla każdego? A może jedno jest lepsze od innych? Postaramy się omówić poszczególne rodzaje maseł, aby uprościć wybór przy kolejnych zakupach.

Na co zwracać uwagę wybierając masło orzechowe?

# 1 | Lista składników powinna być krótka

Dwa składniki to max dla jednego masła orzechowego. Do składników powinno liczyć się orzechy oraz sól lub cukier/ksylitol. Tak więc gdy szukasz masła migdałowego w jego składzie powinny znaleźć się tylko „prażone migdały i sól” lub „surowe migdały, sól” lub po prostu „migdały„. To samo tyczy się orzechów ziemnych, orzechów nerkowca, orzechów, nasion słonecznika lub dowolnego masła orzechowego, które kupujesz. 

Jeśli w składzie jest więcej niż orzechy, sól – to już nie jest masło, tylko produkt masłopodobny. Ksylitol jest lepszy niż cukier, ale orzechy są słodkie same w sobie i nie potrzebują słodzących wspomagaczy

# 2 | Sformułowanie „organiczne” nie powinno być ważniejsze od ilości i jakości składników w produkcie

Jeśli twoje masło orzechowe ma oznaczenie „organiczne” – to świetnie! Ale jeśli to samo masło orzechowe zawiera „cukier, olej palmowy i emulgator” oznakowanie to jest mało wartościowe. Dlatego lepiej zaopatrzyć się w nieorganiczne masło orzechowe, które ma „tylko” migdały niż takie oznaczone jako „organiczne” ale jego skład nie mieści się z dwóch linijkach.

# 3 | Surowe lepsze niż prażone

Oznaczenie „surowe” oznacza, że orzechy użyte podczas procesu nie były poddane żadnej obróbce termicznej. Jakie ma to znaczenie? Orzechy prażone mają o wiele mniej wartościowego tłuszczu, który pod wpływem ciepła utleniają się i zmieniają konfigurację na tą mniej wartościową, a w niektórych przypadkach wręcz szkodliwą.

# 4 | Masło orzechowe POWINNO się rozwarstwiać!

Firmy, które kładą nacisk na to aby ich produkt był jednolitej konsystencji niestety nie dbają o zdrowie swojego klienta. Dodatek oleju palmowego lub uwodornionego kokosowego jest w tym wypadku obowiązkowy. Nie bój się jednak rozwarstwiania masła – naturalnym procesem po zmieleniu orzechów jest to, że tłuszcz oddziela się od reszty składników. Mieszanie masła przed jego jedzeniem to bardzo dobra rzecz :)

# 5 | Unikaj na etykiecie sformułowań: miodowo-orzechowy/ aromatyzowany/ waniliowy/ czekoladowy – lub dobrze doczytaj skąd wynika ten dodatek!

Do oryginalnych maseł orzechowych nie trzeba dodawać innych składników niż orzechy i sól. Wszystkie terminy odnoszące się do „czekoladowy” lub „miodowy” oznaczają, że masło orzechowe ma prawdopodobnie dodatek cukru i smakuje bardziej jak deser niż jak masło orzechowe, dostarczając przy okazji cukru własnie tyle, ile ma solidny kawałek ciasta.

# 6 | Zredukowana ilość tłuszcz w maśle orzechowym jest zazwyczaj nie dobra

Zazwyczaj odchudzone masło orzechowe lub migdałowe mają dokładnie tyle samo kalorii co pełnotłuste masło orzechowe, ale zamiast tego, aby obniżyć zawartość tłuszczu, dodaje się tonę cukru i inne przetworzone składniki (m.in. syrop kukurydziany). Wszystko to po to, aby masło orzechowe light przypominało oryginalne masło. W innym wypadku byłoby niesmaczne. Pamiętaj, że orzechy (szczególnie makadamia i włoskie) są źródłem zdrowych tłuszczy, dlatego ich redukowanie niekoniecznie jest dobrym pomysłem. Łaskawszym okiem można spojrzeć na odtłuszczone masło orzechowe w proszku(takie, które miesza się z wodą), ale i ono powinno być bez cukru.

# 7 | Cukier NIE powinien znajdować się na liście składników

Powtarzam się, ale muszę, bo to ważne. Nawet jeśli tego od razu nie czuć, to orzechy są naturalnie słodkie. Jeśli widzisz „cukier” lub „syrop kukurydziany” na liście składników, nie kupuj tego masła orzechowego! Jedyny wyjątek stanowi ksylitol, który co prawda zawiera kalorie ale nie ma tak szkodliwego działania jak sam cukier.

# 8 | Na liście składników NIE powinien znajdować się inny olej, jak ten z orzechów

Orzechy są naturalnie bardzo tłuste, nie ma potrzeby, aby zawarty w nich tłuszcz uzupełniać tłuszczem z innych roślin. Olej palmowy lub jakikolwiek inny uwodornionych lub częściowo uwodorniony jest zupełnie niepotrzebny. Jego dodatek stanowi swoisty emulgator, który zapobiega rozwarstwianiu się masła i przedłuża jego trwałość.

# 9 | Każde masło orzechowe jest inne

W naszym rankingu masło z orzechów nerkowca oraz migdałów uznaliśmy, jako te najbardziej szlachetne. Ma to jednak znaczenie tylko wtedy, gdy kupujesz masło bez dodatku cukru oraz bez oleju palmowego, bo wraz z dodatkiem tych składników wartość masła diametralnie spada i nie stanowi wartościowego uzupełnienia diety. Wręcz przeciwnie – może być stosowany bardziej jako zamiennik słodyczy dostarczając podobna ilość kalorii z tłuszczu oraz cukru. Reszta z maseł orzechowych ma również swoje walory, które wynikają głównie z zawartości poszczególnych witamin oraz mikroelementów. Najmniej dającym korzyści zdrowotnych masłem, jest to z orzechów ziemnych.

# 9 | Dodatek białka może być wartościowy

Na rynku od niedawna coraz częściej można spotkać się z masłami orzechowymi do których producenci dodają białko. Pomysł wydaje się być ok, szczególnie dla osób które ćwiczą i czasem im trudno dopiąć bilans białka w codziennej diecie. Warto tu jednak zwrócić uwagę na jego pochodzenie oraz jego realną ilość – 4g-5g w jednej łyżce to za mało, by usprawiedliwić dodatkowych 190kcal w diecie 🙂 Nie można jednak zapominać o tym że masła orzechowe są przede wszystkim źródłem tłuszczu i trzeba je w diecie używać oszczędnie.

# 10 | Cena gra rolę

Robiąc przegląd maseł orzechowych, w 99% przypadków sprawdza się złota zasada: im masło jest droższe tym lepiej. Masła orzechowe dostępne w supermarketach to zazwyczaj masła z orzechów ziemnych. Ich cena nie przekracza zwykle 10 zł za słoik, jednak warto wiedzieć że korzyści z ich jedzenia jest jak na lekarstwo. Warto tu postawić na masła dobrej jakości, które przechowywane w lodówce mogą służyć nam przez długi czas.

RANKING – TOP 10 MASEŁ ORZECHOWYCH

nazwasuroweorganicznerozwarstwianiecena za 100g
Aristana surowe masło z orzechów włoskich i nerkowcataktaktak36zł/100g
Raw Healthy organiczne masło z surowych migdałówtaktaktak18zł/100g
Raw Healthy organiczne masło z surowych orzechów laskowychtaktaktak17zł/100g
Aristana surowe masło z orzechów pekan i nerkowcataktaktak29zł/100g
Carley's surowe organiczne masło macadamia taktaktak23zl/100g
Meridian prażone masło migdałowe smoothnienietak13zł/100g
Nut's and More Masło Migdałowe z białkiem i ksylitolemnienietak14zł/100g
Diet Food Masło z orzechów laskowychnienietak13zł/100g
Sante! Go on Masło z prażonych orzechów ziemnychnienietak12zł/100g

 

Przydatne artykuły:

Dlaczego warto zrobić domowe masło orzechowe?

Dlaczego warto zrobić domowe masło orzechowe?

Jak wybrać najlepsze masło orzechowe?

Które orzechy są najzdrowsze?

Masło orzechowe przepis

5.00 avg. rating (85% score) - 1 vote